Město Brno připravuje důstojné připomenutí klíčových okamžiků konce druhé světové války. Součástí oslav budou pietní akty, tematické výstavy, exkurze a prohlídky historických vozidel i vojenské techniky, které přiblíží události spojené s osvobozením našeho města i celé země. Tyto dny budou příležitostí nejen k uctění památky hrdinů, kteří se zasloužili o naši svobodu, ale také k zamyšlení nad nelehkým obdobím, jež následovalo po skončení války. Brno si tak společně s občany připomene svou historii a vyjádří úctu všem, kteří v těžkých časech projevili odvahu, statečnost a odhodlání.
Jak probíhal 26. duben v Brně před 80 lety?
Na úsvitu 26. dubna 1945 byla na již osvobozených brněnských předměstích připravena sovětská vojska 2. ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského k závěrečnému úderu na vnitřní město.
Přímá zteč začala po dělostřelecké přípravě v 8 hodin ráno. 18. gardový střelecký sbor postupoval ve třech směrech: z Obřan a Maloměřic (109. divize), z Juliánova a Židenic (317. divize) a 243. divize útočila od Starého Brna ke Kamennému mlýnu podél pravého břehu Svratky.
Pěší jednotky podporovala 6. gardová tanková armáda, přičemž 2. gardový mechanizovaný sbor vyrazil od Husovic do Králova Pole, obrněnce 9. gardového mechanizovaného sboru měly z postavení na Křenové ulici proniknout na Žlutý kopec. Od nádraží po Lužánky směrem na Veveří a Konečného náměstí se probíjel 5. gardový tankový sbor.
Pod soustředěným náporem tanků a pěchoty nemohla německá obrana dlouho odolávat. V 10.30 hodin zavlála na budově Zemského úřadu na Žerotínově náměstí československá vlajka, kolem poledne se vzdala asi pětisetčlenná posádka hradu Špilberk a první sovětské tanky dojely až pod Kraví horu. Do večera 26. dubna se podařilo osvobodit celé Brno s výjimkou severní části Medlánek, Řečkovic, Mokré Hory, Kníniček a Soběšic.
Zpráva o osvobození jihomoravské metropole zazněla ještě téhož dne ve vysílání moskevského rozhlasu. Na počest vítězů a osvobozeného města bylo 26. dubna 1945 ve 21 hodin vypáleno v Moskvě 20 salv z 224 děl.
Zdroj a více informací: Internetová encyklopedie dějin Brna
Seznam akcí k připomenutí 80. výročí konce 2. světové války v Brně a okolí
- duben až červen – akce pořádané Institutem Paměť národa
- 22. 4. – Krvavé jaro 1945–2025, Hrušky
- 23. 4. – Krvavé jaro 1945–2025, Morkůvky
- 24. 4. – Krvavé jaro 1945–2025, Slavkov u Brna
- 25. 4. – Pietní akt u památníku padlých, Brno-Bohunice
- 26. 4. – Krvavé jaro 1945–2025, hrad Špilberk
- 26. 4. – Pietní akt u památníku obětí světových válek v husovickém parku Marie Restituty, Brno-sever
- 27. 4. – Krvavé jaro 1945–2025, Pískovna Černovice
- 3. 5. – Pietní akt u pomníku osvoboditelů a obětí války na křižovatce ulic Útěchovské a Zeiberlichovy, Soběšice
Paměť národa chce v rámci oslav 80. výročí konce války uspořádat působivou připomínku pro širokou veřejnost a mladou generaci. Symbolicky v osmdesáti městech a obcích v ČR zorganizuje se svými partnery projekty vyprávějící autentické příběhy moderními formami.
Nezisková organizace Acaballado z. s. se věnuje dlouhodobě propagování historie a pořádání akcí. V rámci oslav konce války organizace Acaballado připravuje několik akcí.