26.–28. 3. 2025 – Dublin

26.–28. 3. 2025 – Dublin

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

Účastník:  JUDr. PhDr. Martin Příborský, EMLE, člen ZMB pro oblast strategického rozvoje
Termín: 26. 3. 2025 – 28. 3. 2025
Místo konání: Dublin, Irsko
Název akce: Studijní cesta zástupců Jihomoravského kraje, Brna, JIC, brněnských univerzit a korporací
Pořadatel: JIC – Jihomoravská inovační agentura

Shrnutí

Zúčastnil jsem se studijní cesty s cílem načerpat inspiraci a nové poznatky, jak rozvíjet náš inovační ekosystém. Irsko, konkrétně Dublin, bylo vybráno pro svou dlouhodobou a koncepční podporou inovační politiky v tématech, která jsou v našem kraji velmi aktuální – podpora investic do startupů (od soukromého i veřejného sektoru), podpora vzniku spinoffů z univerzit a spolupráce korporací a startupů.

Navštívili jsme několik klíčových institucí irského inovačního ekosystému: vládní agenturu Enterprise Ireland, agenturu Furthr a spolupracující fondy a hlavní irskou univerzitu Trinity College. 

Hlavními tématy cesty byly:

  • Obecné představení inovačního ekosystému v Irsku,
  • role veřejného sektoru v podpoře investování (Enterprise Ireland),
  • investice a spolupráce soukromého a veřejného sektoru (Furthr VC),
  • spolupráce korporací a startupů (Innovation Exchange),
  • komercializace a financování spinoffů (Trinity College),
  • transfer technologií a podpora vzniku spinoffů,
  • role univerzity ve financování spinoffů.

Vlastní zpráva

Enterprise Ireland (EI) je vládní agentura zaměřená na podporu irských podnikatelů, startupů a společností s exportním potenciálem. Její hlavní cíl spočívá v posilování globální konkurenceschopnosti irských firem a přitahování zahraničních investic. EI hraje klíčovou roli v irském inovačním ekosystému, přičemž nabízí podporu v oblastech financování, exportu, vzdělávání a spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem.

Agentura také spravuje programy pro podporu výzkumu a vývoje, včetně financování spin-off firem z akademického prostředí, a má úspěšné výsledky v oblasti podpory technologických firem a jejich mezinárodní expanze.

EI spadá pod Department of Entreprise, Trade and Employment. Fungují na klientském principu. V současnosti existuje 3500 firem, s nimiž aktivně pracují, od startupů po velké firmy, firmy založené v Irsku a vlastněné Iry. Důležitým cílem je udržet firmy v irských rukou. Nepracují s nadnárodními korporacemi (MNCs), o ty se stará agentura IDA. 

Mají 40 kanceláří po světě a dva strategické cíle:

  • zvyšovat počet pracovních míst zajištěných malými a středními podniky (SMEs) a
  • zvyšovat export – hlavními trhy jsou UK, EU a USA, roste Asie a Latinská Amerika. 

Zhruba 10 % tvoří food & drink, hodně v high tech construction, cybersec a fintech, ale např. i zemědělská technika.

Furthr je irská nezisková organizace zaměřená na podporu startupů a podnikatelů. V kontextu našeho kraje zaujímá podobnou pozici jako JIC. Jejím posláním je podporovat začínající podnikatele a vytvářet most mezi podnikateli, investory a inovativními nápady. Furthr nabízí akcelerátor, mentoring, networkingové příležitosti a přístup k financování, přičemž se zaměřuje zejména na startupy v raných fázích vývoje. Organizace se věnuje také rozvoji investorského prostředí a spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. 

Trinity College Dublin (TCD), jedna z nejprestižnějších univerzit v Evropě, je centrem akademické excelence a inovací v Irsku (139. místo v žebříčku Times Higher Education a v třetí stovce podle žebříčku ARWU). Kromě špičkového vzdělání a výzkumu univerzita podporuje spolupráci mezi akademickým prostředím a průmyslem prostřednictvím své inovační platformy Trinity Research & Innovation. Trinity je známá svým technologickým a inovačním centrem, kde se soustřeďují aktivity zaměřené na podporu spin-off firem.

Závěr a výsledky cesty

Cesta poskytla mnoho inspirace i praktických poznatků, jak dál rozvíjet inovační ekosystém v Brně a na jižní Moravě. Tyto poznatky se projeví v další činnosti JIC. Co se týká transferu technologií, ten je velkou výzvou zejména pro univerzity, které budou pracovat na úpravě svých vnitřních předpisů umožňujících pružnější spolupráci s inovačními firmami či zakládání vlastních spin-off firem. Bylo by však potřeba upravit také legislativu, která by univerzity v tomto směru více motivovala.