ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY
Účastník: | JUDr. PhDr. Martin Příborský, EMLE, člen Zastupitelstva města Brna |
Termín: | 19.–21. 11. 2024 |
Místo konání: | Brusel, Belgie |
Název akce: | Pracovní cesta zástupců Svazu měst a obcí |
Pořadatel: | Svaz měst a obcí (SMO) |
Shrnutí
Ve dnech 19. až 21. listopadu 2024 se uskutečnila pracovní cesta delegace Svazu měst a obcí (SMO) do Bruselu. Hlavním cílem této mise bylo seznámení nových členů České národní delegace (ČND) s činností Výboru regionů (VR) a samotné ČND, účast na plenárním zasedání VR a síťování s českými zástupci působícími v Bruselu.
Zpráva
Delegace SMO byla složena z následujících zástupců:
- Mgr. Ing. Jiří Růžička, místostarosta města Vsetína
- JUDr. PhDr. Martin Příborský, EMLE, zastupitel města Brna
- Mgr. Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO
- Mgr. Monika Štěpánová, ředitelka Sekce regionálního rozvoje, zahraničních vztahů a projektů SMO
Průběh cesty:
I. Jednání ČND v prostorách Pražského domu
Jednání České národní delegace (ČND) bylo zahájeno Romanem Línkem z Výboru regionů, který představil program schůze. Diskutovány byly informace o nedávno uskutečněné 228. výjezdní schůzi předsednictva Výboru regionů a plánované 229. schůzi. Klíčovým bodem jednání byla agenda 163. plenárního zasedání Výboru regionů, včetně harmonogramu projednávání stanovisek a připravovaných podkladů.
V rámci bodu „Různé“ Petr Osvald (Výbor regionů) představil finální verzi Stanoviska územních partnerů k budoucnosti koheze, které má být distribuováno na úrovni EU. Doprovodný dopis k tomuto stanovisku byl schválen, předseda ČND souhlasil s jeho podpisem.
II. Účast na plenárním zasedání Výboru regionů
Delegace se zúčastnila části 163. plenárního zasedání Výboru regionů, kde se místní a regionální zástupci ohlédli za klíčovými výsledky Výboru regionů v posledních třiceti letech. Během zasedání se debatovalo o posílení role Výboru regionů v rámci politické a institucionální struktury Evropské unie. Diskutováno bylo také posilování demokratické legitimity EU tím, že se zajistí, aby evropské politiky a rozhodnutí byly přijímány v partnerství s místními a regionálními orgány a s ohledem na různorodost evropských regionů.
Jedním z hlavních výstupů plenárního zasedání bylo přijetí Stanoviska k odstranění překážek spolupráce mezi záchrannými službami v příhraničních regionech EU, jehož zpravodajem byl člen ČND Pavel Branda. Stanovisko reaguje na konkrétní problémy v příhraničních oblastech, kde právní, technické a administrativní překážky brání efektivní spolupráci záchranných služeb. Například rozdílné radiofrekvence, nemožnost sanitních vozidel či hasičů překročit hranice, nebo neexistence smluv umožňujících přeshraniční poskytování zdravotní péče často ohrožují životy občanů. Stanovisko zdůrazňuje, že tyto překážky nejen oslabují přeshraniční spolupráci, ale také ztěžují život obyvatel v příhraničních regionech. Vyzývá proto ke konkrétním opatřením, jako je harmonizace právních předpisů, vytvoření jednotných komunikačních standardů a podpora programů na odstranění administrativních bariér. Tento dokument považuje přeshraniční spolupráci za klíčový prvek evropské integrace a apeluje na EU, aby ji aktivně podporovala na všech úrovních.
III. Slavnostní zahájení Saských vánočních trhů
Odpoledne se delegace zúčastnila slavnostního zahájení Saských vánočních trhů, které organizovalo Saské zastoupení v Bruselu ve spolupráci s Libereckým krajem. Akce byla příležitostí k prezentaci regionálních tradic a prohloubení spolupráce mezi českými a zahraničními zástupci.
IV. Recepce k 30. výročí Výboru regionů
Večer proběhla recepce k oslavě 30. výročí založení Výboru regionů, která nabídla prostor pro navazování kontaktů s kolegy z evropských asociací a delegací. Účastníci měli možnost sdílet zkušenosti, diskutovat o osvědčených postupech v oblasti regionálního rozvoje a posílit spolupráci s evropskými partnery.
V. Setkání s Janem Dusíkem, zástupcem generálního ředitele DG KLIMA Evropské komise
Dne 21. listopadu se delegace setkala s Janem Dusíkem, zástupcem ředitele Generálního ředitelství pro klima (DG KLIMA) Evropské komise. Jednání proběhlo v neformálním duchu a zaměřilo se na aktuální otázky evropské klimatické politiky. Jan Dusík informoval o připravovaných revizích evropské legislativy, zejména o přípravě Evropského plánu adaptace na změnu klimatu, který má zajistit odolnost regionů vůči extrémním klimatickým jevům. Diskutovány byly také dopady tzv. Niinistö-zprávy, která upozorňuje na potřebu posílení evropské připravenosti na klimatické výzvy prostřednictvím synergické spolupráce civilních a vojenských kapacit. Delegace byla rovněž diskutovala návrhy na revizi klimatických cílů pro rok 2040 a připravované cíle do roku 2090. Aktuálním tématem zůstává i definice nízkouhlíkového vodíku, který hraje zásadní roli v budoucí evropské energetické politice. Delegace ocenila možnost získat podrobné informace o těchto strategických otázkách a otevřenou diskusi o jejich dopadech na regiony a města.
Závěr
Pracovní cesta byla účastníky hodnocena jako velmi úspěšná. Přinesla nové podněty pro další činnost Svazu měst a obcí, přispěla k rozvoji spolupráce na evropské úrovni a posílila vazby mezi národními i mezinárodními partnery. Delegace ocenila možnost účastnit se významných diskusí o klíčových tématech regionálního rozvoje, kohezní politiky a klimatické strategie. Přijetí Stanoviska Pavla Brandy bylo důležitým krokem pro zlepšení přeshraniční spolupráce a praktickým příspěvkem ke zvýšení kvality života občanů EU.