16.–22. 3. 2025 – Tchaj-pej

16.–22. 3. 2025 – Tchaj-pej

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

Účastník: JUDr. PhDr. Martin Příborský, EMLE, člen ZMB pro oblast strategického rozvoje
Termín: 16. 3. 2025 – 22. 3. 2025
Místo konání: Tchaj-pej, Tchaj-wan
Název akce: Studijní cesta zástupců Jihomoravského kraje
Pořadatel: JINAG – Jihomoravská agentura pro veřejné inovace

Shrnutí

Zúčastnil jsem se konference a veletrhu Smart City Summit a Expo v Tchaj-pej na pozvání tchajwanské strany, a to v rámci delegace Jihomoravského kraje organizované agenturou pro inovace JINAG. Jedná se o největší akci svého druhu na Tchaj-wanu.

Veletrh obsahoval i množství přednášek, prezentací a workshopů. Diskuze o implementaci chytrých technologií a udržitelných řešení ve svých městech se zúčastnili zástupci z 59 zemí. Z hlediska počtu a provenience vystavovatelů byl o něco méně mezinárodní než třeba obdobné expo v Barceloně, protože mezi nimi dominovaly domácí tchajwanské firmy. Bylo zde však velké množství zahraničních návštěvníků a účastníků konference.

Vlastní zpráva

Veletrh se zaměřoval na chytré technologie pro moderní města a také ekologická řešení, jako jsou úspory energie, zadržování vody apod. Velmi významnou část zaujímala přehlídka nejrůznějších druhů robotů a automatů, které poskytnou informace a řeší problémy lidí bez asistence dalšího člověka. Je vidět, že zejména v oblasti robotiky je Tchaj-wan výrazně napřed, protože roboty je zde možné vidět nejen na výstavách, ale i v každodenním životě. Jsou to například samořiditelné vlaky, autonomní uklízecí, informační či jiné roboty.

V oblasti ochrany životního prostředí byly prezentovány například technologie na zachycování dešťovky s využitím recyklovaných plastů. 

Mezi zajímavá řešení dále patřily:

  • AI pro města – Kao-siung s NVIDIA a Chunghwa Telecom spouští platformu KS Sovereign AI zaměřenou na vytvoření městské platformy generativní umělé inteligence pro optimalizaci mobility, energetiky a veřejné bezpečnosti.
  • Virtuální elektrárny (VPP) – Integrace obnovitelných zdrojů pro stabilnější síť.
  • Chytré nabíjecí stanice – Nové standardy pro infrastrukturu elektromobility.
  • AI Bionic Teapresso – využití umělé inteligence pro zvyšování efektivity a snižování odpadu při přípravě potravin.
  • Japonsko – NTT – technologie pro vše-optické sítě a chytré pouliční osvětlení.

Závěr a výsledky cesty

Veletrh ukázal mnohé technologie budoucnosti, na jejichž příchod je třeba se připravit anebo je využít v samosprávě města. Během konference zástupci měst a regionů z celého světa sdíleli svoje zkušenosti s novými technologiemi, což podtrhlo velký význam mezinárodní spolupráce a výměny zkušeností. 

Abychom udrželi krok se stále zrychlujícím se vývojem v oblasti inovací, je nutné se účastnit podobných akcí a poznatky předávat a šířit mezi našimi odbory, městskými společnostmi a dalšími, inspirovat se a připravit se na nástup technologií, které budou brzy běžné i u nás.