10.–13. 6. 2024 – Reykjavík

10.–13. 6. 2024 – Reykjavík

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

Účastník: RNDr. Filip Chvátal, Ph.D., 2. náměstek primátorky města Brna
Termín: 10.–13. 6. 2024
Místo konání: Reykjavík, Island
Název akce: Studijní cesta – Česká Zdravá města na WELLBEING ECONOMY FORUM 2024, Island
Pořadatel: Evropské sítě Zdravých měst WHO (Světová zdravotnická organizace)

Cílem studijní cesty náměstka primátorky města Brna RNDr. Filipa Chvátala, Ph.D., politického zástupce s gescí projektu Brno – Zdravé město, 1. místopředsedy Rady a Revizní komise Národní sítě Zdravých měst ČR, politického zástupce ČR v Politickém výboru Zdravých měst WHO, bylo představit úspěšné příklady a osvědčené postupy z Brna v oblastech životního prostředí, participace občanů, zapojení obtížně zapojitelných skupin a aktivního zájmu o témata spojená s ekonomikou blahobytu. Brno v lize NSZM ČR dlouhodobě dosahuje nejvyšší příčky Šampioni, dále jsme již od roku 1996 jediné město v ČR s členstvím v Evropské síti Zdravých měst WHO. Tato cesta sloužila k posílení spolupráce s WHO a dalšími Zdravými městy a k dalšímu rozvoji programu Zdravé město v Brně.

Zástupci NSZM a Zdravých měst Brno, Ostrava, Praha 10, Rožnov pod Radhoštěm a Kraj Vysočina se aktivně zúčastnili studijní cesty na mezinárodní konferenci WELLBEING ECONOMY FORUM v Reykjavíku, Island. Konference byla významnou mezinárodní událostí se zaměřením na kvalitu života a rozvoj, platformou pro dialog a spolupráci mezi politiky, podnikateli, akademiky a odborníky z celého světa. Diskuse zahrnuly témata jako začlenění priorit wellbeing do veřejného rozpočtování, vztah mezi zdravím a prosperitou, potřebná data a jejich využití, udržitelný rozvoj a role vlád a vedení měst při řízení změn.

Konference byla zahájena reprezentativní účastí Islandu včetně prezidenta, premiéra, několika ministrů, mezinárodních odborníků z WHO Regional Office for Europe, UNESCO a zástupců dalších zemí a jejich municipálních asociací. Česká delegace prezentovala své zkušenosti s participací, podporou zdraví, péčí o životní prostředí a sociální oblastí. Jejich prezentace a vystoupení probíhaly první den akce, kdy byl zdůrazněn lokální rozměr well-being ekonomiky – co všechno města dělají pro blaho svých obyvatel, na jaké priority se zaměřují, jakým výzvám čelí. 

Závěr a výsledky cesty:

Součástí programu byla také návštěva vybraného projektu v Reykjavíku souvisejícího se životním prostředím (popř. prací s migranty/sociálně vyloučenými skupinami), který poskytne inspiraci a nové poznatky, které mohou být aplikovány v Brně.

Vzájemný networking během pracovní cesty byl klíčový pro budování udržitelných partnerství a prohlubování vztahů jak na vnitrostátní, tak mezinárodní úrovni. Tyto kontakty a zkušenosti pak přispějí ke kvalitnějšímu rozvoji programu Zdravé město v Brně a posílení jeho postavení v rámci mezinárodní komunity zdravých měst. 

Současně zástupce města prezentoval aktivity Brna spolu se zástupci měst Reykjavík, Cork, regionu Utrecht a Nova Scotia v Kanadě.


V Brně dne: 20. 6. 2024 
Zpracoval: RNDr. Filip Chvátal, 2. náměstek primátorky